۸۰ سایت الگویی تولیدی و ترویجی در اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان راه اندازی شد

۸۰ سایت الگویی تولیدی و ترویجی در اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان راه اندازی شد

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به منظور استقرار الگوی کشت مناسب در عرصه های کشاورزی استان در سال زراعی جاری کاشت بالغ بر ۵۰ محصول زراعی در هفت گروه غلات، حبوبات، نباتات علوفه ای، دانه های روغنی، سبزیجات، محصولات جالیزی و محصولات صنعتی در سطح اراضی قابل کشت استان پیش بینی گردیده است.
بهزاد شهرکی افزود: از رویکردها و اهداف اساسی در اجرای الگوی کشت می توان به کاهش آب مصرفی توسعه کشت گیاهان علوفه ای کم آب بر، اصلاح کشت سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه، دانه های روغنی و همچنین افزایش ضریب نفوذ دانش که منجربه ارتقاء عملکرد در واحد سطح و کاهش ضایعات میشود اشاره کرد.
وی گفت: با توجه به محدودیت های فراوان در حوزه منابع آبی توجه به افزایش عملکرد در واحد سطح با استفاده از روشهای به زراعی و به نژادی و نیز انتقال دانش ازکشاورزان پیشرو و مراکز تحقیقاتی به سایر بهره برداران از اولویت های اساسی سازمان جهاد کشاورزی در اجرای این طرح می باشد.
شهرکی ادامه داد : در حال حاضر فاصله فاحشی بین متوسط عملکرد غالب محصولات استان نسبت به رکوردهای عملکرد استانی وجود دارد که این امر ناشی از عدم بهره وری مناسب از عوامل تولید می باشد. یکی از اهداف مهم در راه اندازی سایت های الگویی تولیدی و ترویجی کاهش این فاصله عملکردی با افزایش ضریب نفوذ دانش به بهره برداران است.
گفتنی است با توجه به شرایط اقلیمی ،اراضی کشاورزی قابل کشت استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۶۰ هزار هکتار میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content