مشکلات کشاورزی سیستان به طور ویژه در مجلس بررسی خواهد شد

مشکلات کشاورزی سیستان به طور ویژه در مجلس بررسی خواهد شد

رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از منطقه سیستان گفت: مشکلات فعالان بخش کشاورزی سیستان در جلسه جمع بندی نهایی با حضور وزیر نیرو، کشاورزی و مسوولان دستگاههای متولی در مجلس بررسی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، دکتر محمد جواد عسکری در جمع کشاورزان منطقه سیستان اظهار داشت: بر این باوریم خشکسالی در این منطقه امان مردم را بریده است اما این معضل تنها مربوط به کشور ما نیست قضیه به دلیل تغییر اقلیم در همه کشورها رخ داده است اما باید مدیریت کنیم یعنی هم دولت و هم مردم و هم مجلس باید در این زمینه کمک کند.
وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی دست دولت را در بودجه و اصلاح قانون در زمینه آب کشاورزی و دامپروری باز گذاشته است تا از همه قابلیت ها و ظرفیت ها برای رفع مشکلات استفاده شود.
وی ادامه داد: در بازدید انجام شده از منطقه سیستان مشخص شد قضیه خشکسالی در این منطقه بسیار جدی است و ضروری است به طور جدی پیگیری شود.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا دشمنان به قابلیت های موجود منطقه نظیر نیروی انسانی و آب و خاک این منطقه طمع ورزیده اند، گفت: در مجلس تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم این منطقه بکار خواهیم گرفت.
عسکری افزود: در نظر داریم درجلسه ای در مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات مردم این منطقه تشکیل خواهد شد از دیدگاه کشاورزان و صاحبنظران منطقه نیز که دید عقلایی و منطقی دارند نیز استفاده نمایم.
وی استفاده از آب دریای دریای خلیج فارس و عمان را راهکار مناسب برای رفع تنش آبی در کشور عنوان کرد و افزود: مجلس شوای اسلامی یکی از مهمترین طرح های که تصویب کرد طرح انتقال آب دریای عمان به استان های سیستان وبلوچستان، خراسان های جنوبی و رضوی بود.
وی تاکید کرد: ما معتقدم از ظرفیت آبی دریاها هم در شمال و هم در جنوب کشور باید استفاده شود چرا که در حال حاضر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تقریبا ۸ میلیارد متر معکب آب از دریا استحصال می کنند در صورتی که جمهوری اسلامی ایران با وجود برخورداری از ۵۰ درصد سواحل خلیج فارس نتوانست است از ظرفیت دریا استفاده نماید.
عسکری تاکید کرد: نگاه و رویکرد ما در مجلس شورای اسلامی این است در برنامه جامع و کامل و در قالب برنامه زمان بندی شده کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت آب خلیج همیشه فارس و دریای عمان را به فلات مرکزی و استان های نظیر سیستان و بلوچستان و خراسان های جنوبی و رضوی منتقل کنیم تقریبا زیرساخت ها در این زمینه مهیاست و مجلس نیز فضا را برای دولت باز گذاشته است تا دولت با دست باز بتواند همه ظرفیت ها را در این زمینه پای کار بیاورد.
وی با اشاره به استفاده از آب های ژرف در منطقه سیستان گفت: در دنیا به عنوان علم هم از آب شور دریا و هم آب های ژرف در بخش شرب، کشاورزی و صنعت استفاده می شود.
وی ادامه داد: برآوردها نشان می دهد بستری بسیار مناسبی برای استفاده از آب های ژرف در سفرهای تحتانی زمین داریم حتما باید مدیریت کنیم و در قالب برنامه دولت کار را عملیاتی و اجرایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content