مشارکت مردمی در کنترل سوسک سرخرطومی حنایی خرما نخلستان های سیستان‌وبلوچستان

مشارکت مردمی در کنترل سوسک سرخرطومی حنایی خرما نخلستان های سیستان‌وبلوچستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان سیستان وبلوچستان اظهارداشت:
سوسک سرخرطومی حنایی به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین آفت‌های درختان نخل نام برده می‌شود که برای زندگی و تغذیه به طور معمول از تنه درخت استفاده می‌کند.
غلامحسین تیموری افزود: از ابتدای سال گذشته تاکنون کار ردیابی سوسک سرخرطومی خرما در سطح بیش از ۷۰ هزار هکتار از باغات نخل استان انجام شده است.
وی گفت: در جریان ردیابی و مبارزه با سوسک سرخرطومی حنایی تعداد ۸۳ هزار و ۸۵۷ اصله خرما آلوده تشخیص داده شده که تیمار ۸۳ هزارو ۴۸۶ اصله درخت خرما انجام و ۳۷۱ اصله نخل نیز بدلیل میزان بالای خسارت وارده شده امحا گردید .
تیموری تصریح کرد: آفت سرخرطومی خرما علاوه بر خسارت مستقیم که از بابت تغذیه لارو آفت از تنه درخت و آوندهای آن انجام می شود عامل ورود عوامل قارچی و باکتریایی به داخل تنه بوده که درنهایت درصورت عدم مبارزه به موقع باعث مرگ درخت می شود.
تیموری با اشاره به اهمیت آموزش کشاورزان و مشارکت آنان در کنترل سوسک سرخرطومی خرما در سطح نخلستان های وسیع سیستان وبلوچستان اظهارداشت: کارشناسان حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آمادگی لازم برای آموزش شیوه های ردیابی و مبارزه با این آفت خطرناک را دارد.
گفتنی‌است با توجه به اینکه این آفت در سال دارای بیش از ۳ نسل میباشد ،ردیابی باغات آلوده در چند مرحله مستمر انجام میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content