صادرات خرما سالانه۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد

صادرات خرما سالانه۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات خرما سالانه ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.
محمد مهدی برومندی در حاشیه آغاز کشت ۲۳۰۰نخلستان خرمای تجاری و صادراتی در شهرستان مرزی میرجاوه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ایران با دارا بودن۲۶۰ هزار هکتار نخلستان و تولید یک میلیون و۴۰۰ هزار تن سومین کشور تولید کننده این محصول در جهان بشمار می رود.
وی ادامه داد:به دلیل کیفیت بالا سالانه بخش قابل توجهی از خرمای تولیدی کشور صادر می شود که از این حیث ظرفیت بسیار مناسبی برای ارزآوری کشور فراهم شده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: استان سیستان وبلوچستان رتبه دوم کشور در سطح خرمای کشور را داراست که با توجه به شرایط اقلیمی مناسب این استان یکی از برنامه های این وزارت در این منطقه توسعه کشت خرما به ویژه از نوع مرغوب و صادراتی آن است.
برومندی با اشاره به اهمیت توسعه باغات موز در سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه همه ساله حدود ۶۰۰ هزار تن موز وارد کشور می شود که این امر حدود ۵۰۰ میلیون دلار خروج ارز را به همراه دارد توسعه باغات این محصول در سطح ۱۰ هزار هکتار از مزارع این استان در اولویت این وزارتخانه قرار دارد تا در آینده نزدیک در این زمینه کشور خودکفا گردد.
وی تاکید کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی در تعامل با سایر کشورها در صدد است با وارد کردن نهال ارقام تجاری توسعه باغات سایر میوه های گرمسیری نظیر انبه را در سیستان و بلوچستان گسترش دهد.
معاون وزیر کشاورزی همچنین تکمیل زنجیره از تولید تا بازار رسانی را از دیگر اولویت های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: یکی از برنامه های مهم این وزارتخانه با تشکیل قرارگاه امنیت غذایی تکمیل زنجیره از تولید تا بازار رسانی به‌منظور کاهش هزینه‌های تمام شده و کمک به تولید محصولات کشاورزی با کیفیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content