حدود ۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور مجهز به سیستم آبیاری نوین شده است

حدود ۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور مجهز به سیستم آبیاری نوین شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: تاکنون سیستم آبیاری نوین در ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور اجرا شده است.
صفدر نیازی در حاشیه بازدید از منطقه کهیر شهرستان زرآباد در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در مجموع کل اراضی آبی کشور هشت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است که جهت افزایش بهره‌وری آب و مدیریت مصرف آن تاکنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هکتار آن مجهز به سیستم آبیاری نوین شده است.
وی افزود: از مجموع سیستم آبیاری اجرا شده در کشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هکتار آن توسط دولت و ۳۰۰ هزار هکتار دیگر توسط کشاورزان اجرا شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در این استان ها هیچ محدودیتی وجود ندارد به طوریکه این وزارتخانه نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سامانههای آبیاری نوین را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.
نیازی تاکید کرد: در تداوم اجرای سیستم آبیاری نوین امسال هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان موافقت نامه در کشور ابلاغ شده است که امیدواریم هزار میلیارد تومان آن محقق تا شاهد توسعه روز افزون این بخش باشیم.
وی اجرای طرح سیستم آبیاری نوین را یکی از اقدامات بسیار مهم برای مقابله با بحران کاهش منابع آبی کشور عنوان کرد و افزود: اجرای اقدامات از جمله تجهیز و نوسازی شبکه‌های آبرسانی و تامین آب و تکمیل شبکه آبیاری یک راهکار برای کاهش این بحران است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاوری ارتقای راندمان آبیاری و بهره بری بخش کشاورزی را از مهمترین وظایف معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۴۱ هزار رشته قنات در کشور وجود دارد که این معاونت مرمت و نوسازی آنها را در اولویت کاری خود قرار داده است بطوری که سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار صرف این مهم می شود.
نیازی با بیان اینکه در سالجاری ۴۳۰ میلیارد تومان موافقت نامه برای مرمت و بازسازی قنوات در کشور ابلاغ شده است، تصریح کرد: احیای قنات ها با هزینه‌های بسیار کم در مقابل راه های دیگر تامین آب بسیار اقتصادی است و ضمن پایداری هیچ گونه خسارتی به منابع آب زیر زمینی وارد نمی کند.
وی تاکید کرد:با توجه به اهمیت این سازه ها معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برای احیا و حفاظت از قنات ها با تخصیص اعتبارات به دنبال استفاده مناسب از این ظرفیت حوزه آب است تا کشاورزان و دامداران هزینه های کمتری را برای سرپا ماندن آن ها متقبل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content