توسعه باغات موز در سیستان و بلوچستان کشور را از واردات موز بی نیاز می کند

توسعه باغات موز در سیستان و بلوچستان کشور را از واردات موز بی نیاز می کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: استان سیستان و بلوچستان یک ظرفیت منحصر به فردی در زمینه تولید موز دارد که حمایت از آن نتایج ‏درخشانی همچون ایجاد اشتغال، جلوگیری از ‏خروج ارز و رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت.‏

محمد جواد عسکری در حاشیه بازدید از ظرفیت های بخش کشاورزی شهرستان چابهار اظهار داشت: متاسفانه هر ساله اعتبار قابل ملاحظه ای صرف واردات موز به کشور می شود که می توان از ظرفیت منحصر به فرد سیستان و بلوچستان در تولید این محصول استفاده کرد و در این زمینه از ظرفیت های ملی بهره گرفت.

وی با اشاره به اهمیت آب در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه با توجه به قرار داشتن در آستانه بودجه ۱۴۰۲ انتقال آب دریا با اولویت آب شرب مدنظر کمیسیون کشاورزی مجلس است، گفت: در بازدید های صورت گرفته این پروژه از روند اجرایی مطلوبی برخوردار نیست و باید تلاش شود در یک برنامه زمان بندی مشخص هم اعتبار تخصیص داده شود و هم کار عملیاتی و اجرایی شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین کنترل سیلاب و آب های سطحی در سیستان و بلوچستان از اهمیت بالایی برخوردار است که با توجه به حاصلخیزی خاک منطقه و اقلیم مناسب آن باید در قالب یک نقشه راه بتوانیم از ظرفیت ها و قابلیت های منطقه استفاده کنیم.

عسکری ادامه داد: در بودجه سال آینده اعتبارات خوبی را برای مهار آب های سطحی در سیستان و بلوچستان مدنظر قرار گرفته است که امیدواریم علاوه بر این اعتبارات استاندار نیز از محل اعتبارات استانی مساعدت لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی افزود: در دو ماه باقیمانده از سالجاری که بارش های زمستانی را پیش رو خواهیم داشت باید تلاش شود میزان آب مورد نیاز کنترل شود تا این آب به بهترین نحو هم در بخش کشاورزی و شرب مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: بحث ذخیره و مهار آب در سیستان و بلوچستان به عنوان دو موضوع اولویت دار این استان هفته آینده با حضور وزیر نیرو و جهادکشاوزی در این کمیسیون مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در بودجه سال آینده لحاظ شود تا به یک نقطه مطلوب در این زمینه دست یابیم.

عسکری با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: در سیستان و بلوچستان از سواحل مکران تا دشت سیستان فضای هموار و مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی مهیاست که اولویت بندی شده است تا بتوانیم در برنامه هفتم توسعه دستگاههای متولی را موکلف کنیم در راستای رسیدن به اهداف مورد نظر بخش کشاورزی تلاش کنند.

وی تاکید کرد: در افق ۱۴۰۴ رویکرد این است بخش کشاورزی جایگاه واقعی خود را پیدا کند و با پای کار آمدن همه ظرفیت ها و قابلیت ها امنیت غذایی به عنوان یکی از مباحث جدی کشور تامین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content