بیش‌از ۲۰۰ رشته قنات در سیستان و بلوچستان مرمت و بازسازی شد

بیش‌از ۲۰۰ رشته قنات در سیستان و بلوچستان مرمت و بازسازی شد
سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: مرمت و بازسازی ۲۰۰ رشته قنات با اعتبار حدود ۶۰ میلیارد تومان امسال در این استان انجام شده است.
حسینعلی رمرودی اظهارداشت: با تداوم خشکسالی در سیستان و بلوچستان امسال مرمت و بازسازی ۴۰۰ رشته قنات با اعتبار ۱۲۰میلیارد تومان توسط این سازمان در دستورکار قرار گرفت که تاکنون مرمت و بازسازی نیمی از آنها به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه با صرفه‌ترین، منطقی‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه استحصال آب، قنات است و همین موضوع ضرورت تامین اعتبار برای طرح‌های مرمت و بازسازی قنات را دوچندان می‌کند، افزود: عملیات مرمت و بهسازی قنوات انجام شده در خاش شامل کول گذاری، ریزش برداری، سنگ بند سیمان، طوقه چینی، بغل بری، تغییر مسیر و پوشش بتنی مظهر قنات بوده است.
سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: هم‌اینک یک‌هزار و ۹۲۵ رشته قنات با ۲ هزار و ۳۲۷ کیلومتر طول در استان وجود دارد که بیشترین آنها در شهرستان‌های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت آب قنات در بخش کشاورزی افزود: سیستان و بلوچستان جزو استان‌های قنات خیز کشور محسوب می‌شود به گونه‌ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد.

رمرودی از راه‌اندازی انجمن صنفی مقنیان در سیستان وبلوچستان خبر داد و اظهارداشت: با هدف ساماندهی و رتبه بندی مقنیان براساس تجربه و مهارت،‌ ارتقاء سطح مهارت و دانش اعضا، افزایش سطح تکنولوژی در امور قنوات، افزایش ضریب ایمنی، داشتن آمادگی برای ساماندهی و حضور داوطلبانه اعضا در شرایط اضطراری و حوادث غیرمترقبه بزودی انجمن مقنیان استان راه اندازی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content