برای مبارزه با کرم گلوگاه انار انسکتاریوم تولید وپرورش حشرات مفیدشهرستان خاش شروع به کار نمود.

شیرزاد کمالی اظهار کرد: تنها مرکز تولید و پرورش حشرات مفید استان در شهرستان خاش همه ساله سیستان و بلوچستان، فعالیت خود را در اواخر اسفند شروع و تا شهریور و همزمان با برداشت اناردرمنطقه به کار خود پایان می‌دهد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش افزود: عمده فعالیت این مرکز، تولید و پرورش زنبورتریکوگراما برای مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار است.
وی تصریح کرد: در سال جاری ۵۰ هکتار از باغات انار شهرستان تحت پوشش فعالیت های این واحد تولیدی تخصصی قرار خواهد گرفت بطوریکه در طول دوره اخیر رها سازی تخم پارازیت شده زنبور تریکوگراما به میزان ۳۰۰۰ گرم و در ۱۰ مرحله عملیاتی خواهد شد.
کمالی تصریح کرد : نصب یک دستگاه دیتالاگر برای ثبت اطلاعات آب و هوای منطقه سنگان بخش مرکزی شهرستان و همچنین نصب تله فرمونی دلتا جهت تعیین بیوفیکس و پیک پرواز در چرخه زندگی کرم گلوگاه انار از دیگر اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با آفت گلوگاه انار می باشد.
گفتنی است کرم گلوگاه انار روش مبارزه شیمیایی نداشته و تلفیقی از روشهای متداول دنیا از جمله مبارزه بیولوژیک، جمع آوری و معدوم سازی انارهای پوسیده کف باغ، مبارزه با علفهای هرز و استفاده از دستگاه پرچم زدای انار برای کنترل این آفت استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content