بازار پررونق محصولات جالیزی با کیفیت شهرستان هیرمند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند گفت :در سال زراعی جاری بالغ بر دو هزار هکتار از اراضی شهرستان به زیر کشت محصولات خارج از فصل جالیزی رفته و پیش بینی میشود بیش از۴٠ هزار تن محصولات جالیزی از مزارع شهرستان برداشت و روانه بازار های مصرف داخل و خارج استان گردد.
عباس جهانی افزود کشت جالیز خارج از فصل در هیرمند از اوخر دیماه آغاز و بسته به شرایط آب و هوایی در اواخر اردیبهشت ماه اولین برداشت آن شروع میشود.
وی تصریح کرد در کشت خارج از فصل جالیز علاوه بر اینکه محصول زودرس با قیمت مناسب به بازار عرضه میشود صرفه جویی در مصرف آب از طریق جلوگیری از تبخیر سطحی و حفظ رطوبت در عمق خاک ،کاهش عملیاتی نظیر مبارزه با علف های هرز و آفات و بیماریها و کاهش مصرف نهاده ها کشاورزی و یا در واقع استفاده بهینه از منابع تولید باعث کاهش هزینه میگردد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اذعان داشت در سالهای اخیر کارهای تحقیقاتی و ترویجی زیادی در خصوص اصلاح و معرفی ارقام جدید و مقاوم به آفات و بیماریها و حمل نقل صورت گرفته است بطوریکه در حال حاضر بیش از ٨٠ درصد از ارقام خربزه تولیدی رقم قندک و هلمندی میباشد که دارای پوست ضخیم ، بازار پسندی و طعم مناسب بوده و به لحاظ حمل نقل و ماندگاری نسبت به ارقام قبلی (سفیدک) از پتانسیل بالایی برخوردار میباشد.
جهانی تاکید کرد با اجرای آبرسانی دشت سیستان ،کشت گیاهان جالیزی با ارقام اصلاح شده و سازگار بامنطقه در برنامه الگوی کشت قرار گرفته و امید است با حداقل مصرف آب از طریق اجرای روش‌های نوین آبیاری به افزایش تولید در واحد سطح دست یابیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content