۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان وبلوچستان به زیر کشت پاییزه رفت

۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان وبلوچستان به زیر کشت پاییزه رفت
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کشت انواع محصولات زراعی نظیر غلات، سبزی و صیفی، گیاهان علوفه‌ای، نباتات صنعتی و جالیزی از مهر تاکنون در سطح ۹۰ هزار هکتار از اراضی این استان انجام شده است.
امان الله طوقی اظهارداشت: در قالب کشت پاییزه سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در نظر دارد در صورت آورد رودخانه هیرمند سطح محصولات را تا ۱۲۴ هزار تن افزایش دهد.
وی با اشاره به اهمیت تغییر الگوی کشت افزود: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان از بحران منابع آبی رنج می‌برد اجرای طرح اصلاح الگوی کشت راهبردی هوشمندانه برای افزایش بهره‌وری انرژی و تعادل بخشی به بازار کشاورزی استان در اولویت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: طرح اصلاح الگوی کشت موجب ارتقای بهره‌وری آب کشاورزی و کاهش مصرف انرژی می‌شود و اجرای این طرح کمک زیادی به حل بحران خشکسالی و کمبود آب در بخش کشاورزی می‌کند.
وی ادامه داد: در این طرح کاشت محصول نیازسنجی شده و محصولات کم آب‌بر با توجه به نیاز استان و کشور تولید و بر اساس مقدار نیاز بازار کشت می‌شود و از طرفی محصولات استراتژیک از جمله غلات، دانه های روغنی و محصولات صنعتی در این طرح مورد تاکید است و رعایت الگوی کشت باید در تمام سطح اراضی انجام شود.
طوقی تاکید کرد: مشوق‌هایی در اجرای این طرح برای کشاورزان در نظر گرفته شده و ارائه تسهیلات برای خرید انواع ماشین آلات بخش کشاورزی، اختصاص یارانه به انواع کود و بذور برای کشاورزانی از جمله این مشوق ها است.
وی تصریح کرد: با رعایت این الگو در سطح زمین‌های کشاورزی، نه محصولی کم کشت خواهد شد و نه محصولی بیش از نیاز تولید می‌شود و در این صورت بازار نیز به خوبی کنترل خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از راهبرد تغییر الگوی کشت یکی از مهمترین این سیاست هاست که می‌تواند موجب حفظ حیات و پایداری کشاورزی استان حتی در شرایط کم آبی باشد که تمرکز بر اجرای این راهبرد در اولویت برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته است..
وی ادامه داد: هر منطقه‌ای با توجه به شرایط آب و هوایی و منابع آبی مستعد محصولات خاص است که این مهم در طرح الگوی کشت رعایت و جلوی هدر رفت آب گرفته می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content