سیستان وبلوچستان خاستگاه تولید میوه‌های گرمسیری در کشور

سیستان وبلوچستان خاستگاه تولید میوه‌های گرمسیری در کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: شرایط اقلیمی خاص سیستان و بلوچستان زمینه را برای تولید محصولات کشاورزی از جمله میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری در ۱۰۵ هزار هکتار از باغات استان فراهم کرده است.
اردشير شهرکی افزود هم‌اینک در ۱۰۵ هزار هکتار باغات استان سیستان و بلوچستان افزون بر ۶۴۵ هزار تن انواع میوه‌ها تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.
وي تصريح کرد: ۶۳ درصد باغات میوه سیستان و بلوچستان را نخلستان‌ با تولید سالیانه بیش از ۲۸۰ هزار تن انواع خرما به خود اختصاص داده که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمد در منطقه دارد.
شهرکی با اشاره به اینکه استان از نظر تولید میوه های گرمسیری یکی از استان های سرآمد کشور میباشد و در حال حاضر حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار باغات میوه های گرمسیری دارد که سالیانه کشاورزان در این باغات افزون بر ۲۵۲ هزار تن انواع میوه های موز، گواوا، انبه، کنار، پاپایا، نارگیل، چیکو، تمبرهندی و…. تولید و به بازار عرضه می کنند.
وی در ادامه موز را از مهمترین محصولات گرمسیری سیستان و بلوچستان معرفی و افزود این میوه نسبت به سایر محصولات گرمسیری با بیش از هفت هزار هکتار بیشترین سطح زیرکشت را به خود اختصاص داده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد با مشارکت کشاورزان و بنگاه‌های اقتصادی سطح کشور در صدد افزایش سطح موزستان های جنوب استان می باشیم تا در آینده نزدیک کشور را از واردات موز بی نیاز کنیم.
شهرکی با برشمردن ظرفیت‌های کشاورزی و شرایط چهار فصل بودن آب و هوای منطقه اظهار داشت با همت بهره برداران و سرمایه گذاران سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ارتقای امنیت غذایی کشور ایفا خواهد نمود.
گفتنی است شکفتن گل های انبه در اسفند ماه مناظر چشم نوازی برای گردشگران در ایام نوروز ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content