احداث استخرهای خرد مقیاس پرورش ماهی در منازل روستایی سیستان و بلوچستان

احداث استخرهای خرد مقیاس پرورش ماهی در منازل روستایی سیستان و بلوچستان
مدیر کل شیلات آب‌های داخلی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت:
یکی از روش های بسیار موثر در افزایش بهره وری که نقش مهم و اساسی در ایجاد اشتغال پایدار در قالب مشاغل خانگی، کسب درآمد برای خانوار روستایی، تولید گوشت سفید و قرمز و از همه مهمتر ماندگاری جوامع روستایی دارد احداث استخرهای خرد مقیاس در محل منازل روستاییان می باشد.
عیسی میرانی شاهرودی افزود بسته به فضایی که در منازل موجود می باشد می توان استخرهای خرد مقیاس با قطر ۱۲_۴ متر احداث نمود و حول این استخرها مجموعه ای از فعالیت های تلفیقی و حیات بخش کشاورزی از قبیل پرورش ماهی، زراعت، گلخانه، باغداری، پرورش دام سبک و سنگین، زنبور عسل، اردک، مرغ محلی، کشت محصولات سبزی و صیفی جات، گیاهان دارویی، گل محمدی و… شکل داد.
وی تصریح کرد:علیرغم تمامی محدودیت های منابع آبی موجود در استان ،این طرح های خرد مقیاس از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است و به نحو مطلوبی در حال توسعه در سطح استان علی الخصوص شمال استان می باشند.که بعنوان یک الگوی موفق کشوری در استان در حال اجراست.
شاهرودی با اشاره به احداث ۲ هزار باب استخر خرد در منطقه سیستان گفت :به لحاظ راندمان تولید، در هر باب استخر خرد پیش ساخته ،بتنی و خاکی ۸۰ متر مربعی به راحتی می توان پس از یک دوره ی شش ماهه، بین یک تا یک و نیم تن ماهی قزل آلا برداشت کرد .
گفتنی است بیش از ۱۱ نوع فعالیت تلفیقی دیگر نیز در مجاورت استخرها شکل می گیرد. که در واقع این نوع عملکرد طرح های خرد خانگی مصداق عینی تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content