آغاز فصل گرده افشانی نخیلات سیستان و بلوچستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: گرده افشانی ۴٩ هزار و٧٠٠ هکتار از نخیلات بارور این استان آغاز و تا اوایل فروردین سال آینده ادامه دارد.
امان اله طوقی با بیان اینکه ۶۰ درصد سطح زیر کشت محصولات باغی سیستان و بلوچستان را خرما تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: هم‌اینک حدود ۶٣ هزار هکتار نخلستان در استان وجود دارد که ۴٩ هزار و ٧٠٠ هکتار آن بارور است.
وی با بیان اینکه عملیات گرده افشانی نخیلات خرما از مهمترین و حساس‌ترین عملیات زراعی است که نقش بسزایی در کیفیت محصول و میزان تولید آن خواهد داشت، ادامه داد: ٢٠ درصد نخلستان‌های استان دیم بوده و پراکنش آن بیشتر در شهرستان‌های گلشن، خاش و دلگان است
وی تصریح کرد : در سال زراعی گذشته بیش از ۲۵۰ هزار تن انواع خرما در نخلستان‌های استان تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه برنامه اصلاح باغات خرما در حال اجراست بیان کرد: بدنبال توسعه کشت ارقام خرمای تجاری، بازار پسند و اقتصادی در سیستان و بلوچستان هستیم.
طوقی خاطر نشان کرد: نخیلات مناطق مرزی سیستان و بلوچستان عمدتا از نوع ربی است و خرمای ارگانیک تولیدی این مناطق شهرت جهانی دارند.
گفتنی است کشت خرما در سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال افزون‌بر ۴۵ هزار نفر را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

Skip to content